Čo je to šušotáž a ako sa využíva v praxi? Odkiaľ pochádza a čo znamená?
Slovo šušotáž pochádza z francúzskeho chuchotage – šepkanie a súvisí s takzvaným simultánnym tlmočením. To znamená, že pri tlmočení hovorí naraz rečník aj tlmočník. Tlmočník si zväčša od rečníka udržiava časový odstup (niekoľko sekúnd). Zatiaľ čo rečník prednáša/rozpráva, tlmočník ho poslucháčovi súbežne tlmočí do iného jazyka.
V praxi ide o techniku šepkania do ucha. Dobrým príkladom je napríklad obchodné rokovanie so zástupcami z rôznych krajín, pričom zástupcovia hovoria vo svojom rodnom jazyku, a tlmočník, ktorý zväčša sedí za nimi, šepká súbežne preklad do ucha poslucháča, aby mu nič neušlo. Podobne to je aj na druhej strane.
Špecifikácia šušotáže
V dnešnej modernej dobe sa samotná šušotáž už nevyužíva v takom rozsahu, ako tomu bolo kedysi. S príchodom nových techník sa šušotáž potlačila do pozadia. Jednou z takých techník je napríklad využívanie „kabínok“. V tomto prípade sa rečník a tlmočník vzájomne nerušia a tlmočenie textu prebieha pomocou mikrofónu a slúchadla. Ako každá technika, aj táto má svoje výhody a nevýhody.
Radi pre vás zhotovíme odborný prípadne úradný preklad vašich dokumentov!
Výhody šušotáže
Jednou z hlavných výhod šušotáže je priamy kontakt so všetkými zúčastnenými osobami. Ďalším plusom je to, že vďaka priamemu kontaktu a faktu, že sa tlmočník nachádza v miestnosti kde je spolu s rečníkom, dokáže vypozorovať aj množstvo neverbálnych signálov. Tie následne môžu pomôcť k lepšej interpretácii prekladaného prejavu.
Šušotáž taktiež nepotrebuje žiadne špeciálne priestory, ako napríklad osobitné kabíny s vybavením, a tak je aj celá časová príprava a spotreba nižšia ako pri iných technikách.
Áno, šušotáž má množstvo výhod, avšak nie je vhodná vždy. Aj preto sa využíva hlavne v prípadoch, kedy nie je priestor na zložitú prípravu inej techniky a vyžaduje sa značná úspora času.
Nevýhody šušotáže
Prvým zásadným problémom je rušenie okolia. Ak hovoria tri osoby naraz, môžu sa navzájom rušiť. Zvyčajne sú v miestnosti dve hovoriace osoby a jeden či dvaja tlmočníci. V prípade, že je osôb a tlmočníkov v miestnosti viac, môže sa z celej situácie stať nepríjemný chaos.
Ďalší nedostatok, ktorý sa vyskytuje, je prejav tlmočníka. Ten totižto musí prispôsobiť svoj prejav a tón hlasu tak, aby osoba ktorej prekladá, počula jasne interpretované všetky aspekty prekladu. Zároveň sa však musí sústrediť a pozorne počúvať osobu, ktorej prejav tlmočí aby mu nič neušlo.
ŠUŠOTÁŽ je zaujímavá technika, ktorá si nájde svoje využitie hlavne pri menších stretnutiach. Je efektívna, časovo nenáročná a v prípade, že ju vykonáva skutočný profesionál, má pre stretnutie aj pridanú hodnotu.
V prípade záujmu nás kontaktujte prostredníctvom nášho elektronického rýchleho dopytu.